Sanktuarium w Studziannie - Poświętnem PDF Drukuj Email
Spis treści
Sanktuarium w Studziannie - Poświętnem
Strona 2
Wszystkie strony
frontNajwiększą uwagę wśród zabytków w naszej gminie przyciąga Sanktuarium w Studziannie – Poświętnem.
Trudne jest ustalenie daty rozpoczęcia budowy Jest bardzo prawdopodobne, że już w 1688 r. przystąpiono do zakładania fundamentów pod sam kościół. Założenie fun­damentów ustaliło następujące jej parametry: długość - 44 m, szerokość w "ramionach krzyżowych" - 29,3 m. Wkrótce zaczęto wznosić na fundamentach mury. Podanie miejscowe głosi, że przygotowując wapno do wiązania cegieł, zabito 9 wołów, które wrzucono do niego, aby podnieść jakość materiału. Surowe mury stanęły w pierwszym 20-leciu XVIII w. Powstały na podmurowaniu z ciosów piaskowca, z cegły o wymiarach 27,6 x 14,3 x 6,8 cm, mając tylko niektóre elementy kamiennej.

klasztor_m Kościół w kształcie krzyża posiada jednej wysokości: nawę główną i poprzeczną prezbiterium. Na przecięciu nawy głównej z poprzeczną mieści się duża kopuła, a na dwóch bocznych, przyfrontowych kap­licach dwie kopuły małe identycznego kształtu. Wysokość nawy głównej wynosi 18 m, wysokość do krzyża na głównej kopule - 45 m. ?ciany zewnętrzne podzielono pilastrami bez żadnych ozdób, natomiast fron­ton obficie nimi urozmaicono /m.in są tam nisze z posągami duchow­nych, dwie figury świętych, anioł z krzyżem na szczycie/. Z frontonu wybudowano trzy wejścia. ?wiątynia może pomieścić około 3 tysiące stojących osób. Posiada dwie zakrystie: północną (właściwą) i połu­dniową, oraz chór muzyczny z organami (z pierwszej połowy XIX w., ale potem przerabiane). Obok kościoła od strony południowo - zachodniej stanęła dzwonnica, w której już w 1711 r. umieszczono dzwon o wysokości 55 cm i dolnej średnicy 73 cm - z napisem "Laudate Dominum im cymbalis et campanis benesonantibus. Anno Dni 1711 mem/re/ Decembris". Na kloszu odlane zostały obrazy Matki Boskiej Studziańskiej i Pana Jezusa na krzyżu. Natomiast po stronie północno - zachodniej świątyni wystawiono tzw. wieżę (basztę) zegarową, podobną nieco do dzwonnicy; miała służyć do umieszczenia na niej zegara.

102_0277 Fundamenty nowego kościoła powstały z funduszów Zofii Anny Starołęskiej, przyrodniej siostry ks. Jana Stanisława Zbąskiego, współwłaścicielki dóbr studziańskich. Ta hojna dobrodziejka przekazała Filipinom cały swój majątek. Konsekracja odbyła się  w dniu 23 czerwca 1748 r, jak świadczy i o tym "tablica-dokument" ze skarbca kościelnego o niniejszej treści:  "Na bezpośrednie polecenie Jego Wysokości Krzysztofa Antoniego na Słupowie Szembeka, Arcybiskupa Gnieźnieńskiego, Stałego Legata Papieskiego etc, niniejszy kościół studziański, pokonsekrowany pod wezwaniem św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela został wraz z trzema ołtarzami, a mianowicie: Wielkim , Pana Jezusa Ukrzyżowanego i św. Filipa Neri w dniu 23 czerwca w Roku Pańskim 1748, przez Najświetniejszego i Najczcigodniejszego ks. Franciszka Antoniego na Dmeninie Kobielskiego, Biskupa ?uckiego i Brzeskiego, a rocznica poświęcenia tegoż kościoła będzie obchodzoną stale w najbliższą niedzielę przed uroczystością św. Jana Chrzciciela”. Barokowa budowla w dojrzałym stylu, wykonana z cegły, z podmurowaniem z piaskowca.


 
Designed by Templatka.pl