Turystyka
Sanktuarium w Studziannie - Poświętnem PDF Drukuj Email
frontNajwiększą uwagę wśród zabytków w naszej gminie przyciąga Sanktuarium w Studziannie – Poświętnem.
Trudne jest ustalenie daty rozpoczęcia budowy Jest bardzo prawdopodobne, że już w 1688 r. przystąpiono do zakładania fundamentów pod sam kościół. Założenie fun­damentów ustaliło następujące jej parametry: długość - 44 m, szerokość w "ramionach krzyżowych" - 29,3 m. Wkrótce zaczęto wznosić na fundamentach mury. Podanie miejscowe głosi, że przygotowując wapno do wiązania cegieł, zabito 9 wołów, które wrzucono do niego, aby podnieść jakość materiału. Surowe mury stanęły w pierwszym 20-leciu XVIII w. Powstały na podmurowaniu z ciosów piaskowca, z cegły o wymiarach 27,6 x 14,3 x 6,8 cm, mając tylko niektóre elementy kamiennej.
Więcej…
 
Kościół św. Anny PDF Drukuj Email
sw_anna_1Dokłada data wybudowania kościoła św. Anny nie jest znana. Prawdopodobnie był to koniec XVIII w. lub początek XIX w. Wzniesiono go tuż obok starych fundamentów po pierwszym kościele na Dziewiczej Górze. Obiekt jest murowany, posiada wewnątrz kopię cudownego obrazu, a nad jedynym ołtarzem – wizerunek św. Anny z Maryją. Tytuł kościoła może wywodzić się stąd, że fundatorka Sanktuarium nosiła imię Zofia –Anna, już stąd, że imię św. Anny było bardzo częste w rodzinie Starołęskich  - Zbąskich, na pewno zaś na jego przydanie wywarł kult św. Anny, promieniujący z Sanktuarium w Smardzewicach, skąd pochodził ród Zbąskich.
 
Kościół św. Józefa PDF Drukuj Email

104_0412 Kościółek pod wezwaniem św. Józefa został wybudowany przez Filipinów na miejscu dworu Starołęskich – Zbąskich lub tuż obok niego. Wzniesiony w latach 1696 – 1698, murowany, w stylu barokowym o wymiarach 10 m długości, 7,5 szerokości i 7,2 m wysokości, został konsekrowany w 1699 r. przez sufragana gnieźnieńskiego, Andrzeja Albinowskiego.

Służył on do lokalnych celów duszpasterskich, zwłaszcza dla pogrzebów, których odprawianie w głównej świątyni napotykało na trudności, a było ich dużo jak na małe środowisko, bo 23, nie biorąc pod uwagę panującej zarazy. Owym środowiskiem było zasadniczo miasteczko Poświętne – Studzianna z przytułkami dla starców i chorych, gdyż wioski okoliczne posiadały własny cmentarz w Brudzewicach.

 

Więcej…
 
Walka o niepodległość PDF Drukuj Email

hubal12_mini Okolice Studzianny były miejscem zwycięskich potyczek powstańców styczniowych z Kozakami i terenami zgrupowania największych oddziałów powstańczych w Piotrkowskiem dowodzonych przez Jeziorańskiego.

W dniu 10 lipca 1863 r. się na obrzeżach Brudzewic rozegrała się bitwa oddziałów powstańczych dowodzonych przez majora Żychlińskiego z oddziałem Kozaków zakończona zwycięstwem Powstańców. Poległych 198 Kozaków i 19 Polaków pochowano na polu walki. Upamiętnia to wydarzenie cmentarz w Ossie.

 

Więcej…
 
Szlak wiejskich kapliczek PDF Drukuj Email

48 Na terenie naszej gminy znajduje się wiele przydrożnych kapliczek. Są one świadectwem chrześcijaństwa na tych ziemia, ale są też pamiątkami historycznymi i patriotycznymi. Najczęściej stoją przy drodze lub w leśnej gęstwinie przeważnie znajdują się w nich wizerunki Chrystusa Frasobliwego, Matki Boskiej, Jana Nepomucena, Wszystkie one skłaniają do zadumy, refleksji o ludzkim przemijaniu, o niewzruszoności przyrody i krajobrazu, którego stały się cząstką. Są jednocześnie wartościowymi zabytkami naszej lokalnej kultury.

 

 

Więcej…
 


Designed by Templatka.pl