Opis ludowego stroju męskiego PDF Drukuj Email
Spis treści
Opis ludowego stroju męskiego
Strona 2
Wszystkie strony
Koszule szyto z cienkiego lub grubego płótna. Mankiety były ozdabiane barwnym haftem. Zapinano je na guziki lub na tasiemki. Kołnierz ozdabiano haftem. Najbardziej paradną koszulą był gors zapinany z lewego boku.

126 Spodnie zwane portkami szyto z samodziałowego płótna lniano -wełnianego, sukna lub tkaniny lniano - wełnianej. Materiały te były w jednolitym kolorze: białym, czarnym, pomarańczowym, modrym lub granatowym, w prążki, ząbki lub bączki. Prążki ułożone były pionowo. Krój spodni był prosty. Składały się z dwóch płatów stanowiących nogawice. Część górna biodrowa wszywana była w podwójnie złożony pasek. Z przodu zapinano z prawej strony na klamrę lub drewniany kołek.

Kamizelka składała się z pleców i przodu. Przód był szyty z innego materiału, boki szyto z tego materiału, co spodnie. Miała ona kołnierzyk wykładany i patki, w przedniej części mieściły się 4 kieszenie lamowane czarną aksamitką.

Spencer należał do wierzchniej odzieży, noszono go zwykle na kamizelce, najczęściej krótki i dopasowany do talii. Na wierzchu używano materiału czarnego, modrego lub wzorzystego. Szyto go na podszewce. Posiadał wykładany kołnierzyk i kieszenie. Zapinany był na guziki metalowe lub z porcelany.

Sukmana.

I    typ. Sukmana noszona w lecie była biała. Dość krótka o stojącym
kołnierzyku, wyszywana czerwoną i niebieską włóczką na szwach, kołnierzu
i kieszeniach. Zapinana na haftki Należała do stroju paradnego.

II      typ. Sukmana przeznaczona na zimę do okrycia kożucha robiona była
sukna. W dolnej części była szeroka, a z tyłu mocno fałdowana, kołnierz
miała wykładany podwójnie czarną taśmą. Podobny szamerunek zdobił sukmanę
na plecach, piersiach, klapach oraz na wylotach kieszeni. Ten typ sukmany
przetrwał do dziś.

Pasy były plecione lub tkane długie na 2 - 4 metry. Wykonane z przędzy wełnianej w prążki przeważnie o tle pąsowym, rzadziej czerwonym lub żółtym. Kładziono je na sukmany albo na kamizelki, końce opadały w dół z przodu lub z boku. 
Designed by Templatka.pl