Kultura
Gminna Biblioteka Publicza PDF Drukuj Email

gok_m Placówką zajmującą się upowszechnianiem kultury jest Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem. Oprócz udostępniania książek i czasopism organizowane są w niej różne zajęcia, głównie plastyczne i literackie dla dzieci z terenu gminy.

Kierownik – Maria Szufladowicz

Czas pracy

Poniedziałek – czwartek
8:00 – 16:00
Piątek
9:00 – 17:00

 
Opis regionu PDF Drukuj Email
77Jednym z  subregionów etnograficznych wyróżnianych przez etnografów w województwie łódzkim jest subregion  opoczyński do którego należy gmina Poświętne.
Wspaniałe tradycje folklorystyczne przenoszone są w dzień dzisiejszy. Zwyczaje i obrzędy, folklor muzyczny i taneczny kultywowane przechowywane są przez starszych mieszkańców. Jednym z elementów kultury ludowej, jaki przetrwał do dziś jest tradycyjny strój ludowy. Mimo, wyraźnego wypierania wielopokoleniowej tradycji, ubiór opoczyński wciąż można podziwiać przy okazji różnorodnych świąt, zwłaszcza tych kościelnych.
 
Opis ludowego stroju kobiecego PDF Drukuj Email
130Koszula składała się z górnej części zwanej stanem i dolnej tak zwanego nadołka. Górną część szyto z płótna cienkiego, dolną z grubego. Rękawy koszul zdobiono wyszywanymi kwiatami lub krzyżykami, kołnierz robiono na szydełku.
Używano tkanin lnianych, białych lub dwubarwnych w prążki modre i czerwone, modre i białe, czarne i czerwone lub brązowe i niebieskie, szerokość prążków wahała się od 0,5 do 1 cm. W drugiej połowie XIX w. pojawiają się samodziałowe tkaniny w których występuje dość szerokie tło czerwone oraz zespoły kolorowych prążków z kolorów: czarny, zielony, niebieski, buraczkowy, wiśniowy, żółty i różowy. Pod koniec XIX w. w tkaninie tej pojawia się tło ciemnofioletowe, buraczkowe lub czarne, a na początku XX w. pomarańczowe i pąsowe.
Więcej…
 
Opis ludowego stroju męskiego PDF Drukuj Email
Koszule szyto z cienkiego lub grubego płótna. Mankiety były ozdabiane barwnym haftem. Zapinano je na guziki lub na tasiemki. Kołnierz ozdabiano haftem. Najbardziej paradną koszulą był gors zapinany z lewego boku.
Więcej…
 
Muzeum parafialne PDF Drukuj Email

muzeum_m Muzeum im. biskupa Jana Stanisława Zbąskiego.
W dniu 1 grudnia 2001 dokonano uroczystego otwarcia muzeum. Aktu poświęcenia dokonał ks. biskup Józef Zawitkowski z ?owicza. Utworzono go w budynku dawnej oranżerii. Znalazły tu miejsce zabytkowe eksponaty zgromadzone przez Filipinów. Do najcenniejszych nalezą dary ofiarowane przez króla Jana III Sobieskiego.

 

 

 

muzeum_m_1 muzeum_m_2

 


Designed by Templatka.pl