Historia
Studzianna PDF Drukuj Email

Studzianna - W XV wieku była własnością Nałęczów Odrzywolskich. Około 1650 r. zakupił dobra studziańskie Albert Starołęski – kasztelan żarnowski i starosta piotrkowski, dziedzic Nieznamierowic, Sadów, Przystałowic i Gałek. W grudniu 1664 r. na dworze owego właściciela zaszły wydarzenia, które miały istotny wpływ na dalsze życie religijne i społeczne mieszkańców tej okolicy.

 

Więcej…
 
Poświętne PDF Drukuj Email
Poświętne - (obecne centrum gminy) powstało po 1671 r. na gruntach darowanych kościołowi przez dziedziców Studziannej. Osada rozwijała się wraz z budowanym Sanktuarium. Pierwsi mieszkańcy Poświętnego to pracownicy kościelni, rzemieślnicy, muzycy klasztorni, czynszownicy i inni czerpiący zyski z pielgrzymek.
Więcej…
 
Dęba, Dęborzeczka i Buczek PDF Drukuj Email

Trzy oddalone miejscowości sołeckie: Dęba, Dęborzeczka i Buczek swoją historią sięgają czasów średniowiecza. Długosz w XV wieku wymienia wieś Buczek wśród wiosek należących do parafii Libiszów. A. Boniecki podaje, iż w 1508 r. właścicielką wsi była Anna Buczkowska.

 

Więcej…
 
Brudzewice PDF Drukuj Email
Brudzewice – wieś królewska. Pierwsza wzmianka o jej istnieniu pojawia się w źródłach historycznych z roku 1321, kiedy arcybiskup gnieźnieński Janisław przyłącza wraz z 11 wioskami wieś „Brudzewicze” do parafii Drzewica.
Więcej…
 
Anielin PDF Drukuj Email

Anielin – wieś założona przez właścicielkę Studzianny Anielę z Wąsowiczów Czarnecką około 1845r., która na rubieży, w zachodniej części swoich dóbr założyła Kolonię Anielin (od własnego imienia),przeznaczając dla 24 osadników 545 mórg ziemi.

 

 
Więcej artykułów…


Strona 1 z 2
Designed by Templatka.pl