Realizacja projektu "Bezpieczna droga do szkoły w Gminie Poświętne" PDF Drukuj Email

W Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Poświętnem odbyła się akcja edukacyjna na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zasad niesienia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach prowadzonego przez Gminę Poświętne zadania pn. „Bezpieczna droga do szkoły w gminie Poświętne” będącego częścią programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017. Zajęcia otworzył wójt Michał Franas z dyrektorem szkoły Andrzejem Gwizdoniem, a wśród gości znaleźli się m.in. wicedyrektor WORD w Piotrkowie Trybunalskim Tomasz Sokalski oraz naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Opocznie podinsp. Grzegorz Fiderek.

Rozpoczynając warsztaty związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym włodarz gminy przedstawił cel realizowanego ministerialnego projektu oraz jego założenia. Po niniejszym wstępie odbyły się wielopłaszczyznowe i niezwykle ciekawe zajęcia, które poprowadzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Opocznie oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim. Dwóch funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Opocznie zaprezentowało dzieciom oraz młodzieży zastosowanie defibrylatora i udzielania pierwszej pomocy na zakupionym w ramach projektu fantomie. W tym samym czasie egzaminator z WORD Michał Kędziora przeprowadzał pogadanki z innymi grupami uczniów, mówiąc m.in. o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.

Warto przypomnieć, że w gminie Poświętne od trzech lat odbywa się finał powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jako jedyna gmina w powiecie opoczyńskim Poświętne posiada  stacjonarne miasteczko ruchu drogowego, w którym uczniowie mogą ćwiczyć jazdę rowerem zgodnie z przepisami. Kolejnym akcentem zwiększającym bezpieczeństwo w gminie Poświętne jest przystąpienie do ministerialnego programu oraz pozyskanie na wielopłaszczyznowe działania ponad 23 tys. złotych. Dzięki otrzymanym środkom z MSWiA  nie tylko zmodernizowane zostało przejście dla pieszych przy szkole w Poświętnem, ale przede wszystkim wyposażono je w nowoczesne znaki z czujnikiem ruchu i panelami solarnymi. Samorząd przewiduje też w przyszłym roku wybudowanie chodnika w tym miejscu. Oprócz tego szkoła otrzymała profesjonalny fantom i defibrylator do nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podsumowanie projektu MSWiA im. Władysława Stasiaka przewidziano na 19 grudnia br. Odbędzie się ono w Szkole Podstawowej w Poświętnem. Zanim jednak to nastąpi, zrealizowane zostaną jeszcze inne działania związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem w ruchu drogowym: quiz wiedzy, warsztaty plastyczno-techniczne oraz nastąpi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na najlepszy plakat.

 
Designed by Templatka.pl