Poznaj grzyby unikniesz zatruć PDF Drukuj Email

Tegoroczna jesień to czas obfitych grzybobrań w naszych lasach, w związku z tym dnia 28 września w Szkole Podstawowej w Poświętnem odbyła się prelekcja pt. „Poznaj grzyby unikniesz zatruć”. Wykład poprowadziła Dyrektor Marianna Rożej z Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Opocznie. Na spotkanie z uczniami Panią Dyrektor zaprosił Wójt Gminy Poświętne Michał Franas. Dzięki tej prelekcji wszyscy dowiedzieli się, które grzyby można bezpiecznie zbierać, a których unikać, oraz w jaki sposób postępować przy zatruciach grzybami. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się wystawa przeróżnych gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych oraz trujących.

Prelekcję rozpoczęli wspólnie dyrektor Szkoły Podstawowej Andrzej Gwizdoń oraz wójt Michał Franas nawiązując do tematu spotkania oraz podkreślając jego wagę w kontekście okresu obfitych grzybobrań. Następnie uczniowie z wielką uwagą wysłuchali wykładu dyrektor Marianny Rożej. Prelekcja była wzbogacona o prezentację multimedialną, która uatrakcyjniła spotkanie oraz pozwoliła w bardzo przystępny sposób przekazać wiedzę z zakresu zasad rozpoznawania grzybów jak i postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanych zatruć. W dalszej części odbyły się praktyczne warsztaty podczas których uczniowie mogli zapoznać się z wystawą fotografii jak i prawdziwych egzemplarzy grzybów zarówno tych jadalnych jak i tych które nie należy zbierać.

Przypomnijmy, że najważniejsza zasada początkujących grzybiarzy jest jedna: nie zrywać grzybów, które zamiast tzw. gąbki pod kapeluszem mają blaszki. Dzięki temu wyeliminujemy największe zagrożenie - śmiertelnie trujące dla człowieka muchomory - sromotnikowego oraz jadowitego. Natomiast najbardziej pospolite gatunki jadalne, które możemy bez żadnych obaw zbierać i w prosty sposób rozpoznać to borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, koźlarz grabowy oraz maślak zwyczajny. Grzyby te są cenione za wysokie walory smakowe i zapachowe.

 
Designed by Templatka.pl