Kolarsko kulturalne Poświętne PDF Drukuj Email

W bieżącym roku Gmina Poświętne po raz drugi z kolei gościła na swym terenie światowy peleton kolarski ścigający się w XII Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Szlakiem Walk Majora Hubala. W centrum Poświętnego przed Bazyliką MB Świętorodzinnej zlokalizowany został start IV etapu wyścigu (Poświętne - Opoczno) o długości 167 km, a cały peleton przejechał jeszcze dwa razy przez teren gminy.  Rolę gospodarza wyścigu pełnił wójt Michał Franas. Wśród gości znaleźli się: dyrektor wyścigu – Andrzej Sypytkowski, dyrektor Biura Wojewody Łódzkiego – Zbigniew Natkański, dyrektor Biura Posła Roberta Telusa – Rafał Skoczylas, Zastępca Burmistrza Miasta Opoczno - Andrzej Kacprzak, Sekretarz Miasta Opoczno – Tomasz Łuczkowski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Opoczno - Zbigniew Sobczyk. Z oczywistych względów nie zabrakło również gwiazd polskiego kolarstwa z dawnych lat jak m.in. Tomasz Brożyna czy Dariusz Baranowski.

 

Program wydarzeń zaplanowanych na ten dzień był niezwykle bogaty. O godzinie 10.00 odbyła się modlitwa w Bazylice w intencji Hubalczyków, którą uświetniła inscenizacja wejścia do świątyni oddziału mjr Hubala podczas pasterki w 1939 roku. Po modlitwie delegacja organizatorów wyścigu, władz samorządowych oraz kolarzy udała się do Anielina aby tam przy  Szańcu Mjr Hubala złożyć kwiaty, wieńce i zapalić znicze. Pół godziny przed planowanym startem wyścigu wójt Michał Franas powitał kolarzy, życząc pasjonującej rywalizacji i sukcesów. Tuż po godz. 12 odbył się sprzed Bazyliki w Poświętnem start peletonu.

 

Dla wszystkich przybyłych tego dnia do Poświętnego przygotowany został ponad 3 godzinny program artystyczny w trakcie którego wystąpiły m.in. Koła Gospodyń Wiejskich z Dęby i Anielina, uczniowie szkół w Brudzewicach i Poświętnem, pracownicy jednostek kultury z terenu gminy, lokalni artyści. Na scenie odbył się też quiz wiedzy o majorze Hubalu oraz wręczone zostały dyplomy i nagrody laureatom konkursu filmowego, a także uczestnikom rajdu rowerowego. Wydarzeniom mającym miejsce w Poświętnem towarzyszyły stoiska przygotowane przez panie z KGW Poświętne oraz Stowarzyszenie Dolina Pilicy.

 

IV etap zakończył się rundami ulicami Opoczna. O 16.30 nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i koszulek liderów wyścigu. Wydarzenie było relacjonowane zarówno przez Telewizję Polsat jak również TVP Łódź i Polskie Radio.

 
Designed by Templatka.pl