Pograjka Ludowa w Dębie PDF Drukuj Email

Zorganizowaną w dniu 19 maja 2017 r. w miejscowości Dęba pograją z udziałem opoczyńskich kapel ludowych Gmina Poświętne stała się uczestnikiem i współorganizatorem II edycji Festiwalu „Opoczno Stolicą Oberka”. Przy sprzyjającej słonecznej pogodzie w rytmach tradycyjnej dla naszego regionu muzyki ludowej tańczyły różne pokolenia mieszkańców Gminy Poświętne jak i przybyłych gości. Program wydarzenia obejmował jednak nie tylko samą pograjkę i towarzyszące mu tańce.

Uczestników wydarzenia powitali wspólnie: Maria Grzybek – zastępca wójta Gminy Poświętnem oraz Andrzej Śliwka – dyrektor MDK Opoczno.

Aby uczestników wprowadzić w klimat wydarzenia, pograjka rozpoczęła się od warsztatów tradycyjnego opoczyńskiego oberka, w trakcie, których niektórzy mogli przypomnieć sobie znane z dawnych lat taneczne kroki natomiast inni mieli okazję przećwiczyć niniejsze elementy lub dopiero je poznać oraz spróbować swych sił.

O wierne odtwarzanie tradycyjnej muzyki zadały kapele opoczyńskie z miejscowości Dzielna oraz Mroczków Gościnny. Podczas pograjki wystąpiły również ubrane w tradycyjne stroje ludowe Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębie doskonale prezentując się w repertuarze wokalno-artystycznym. Ale to nie była jedyna niespodzianka przygotowana tego dnia dla przybyłych osób. Wszyscy uczestnicy zostali przyjęci również tradycyjnymi specjałami lokalnej kuchni przygotowanymi przez Panie z KGW Dęba i Buczek: zalewajką, pierogami, ciastem drożdżowym oraz domowym kompotem z owoców.


 
Designed by Templatka.pl