Dziesiąta hubalowa wigilia PDF Drukuj Email

Na początku grudnia na terenie gminy Poświętne odbyło się już dziesiąte coroczne świąteczne spotkanie środowiska hubalczyków. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Gminy Poświętne, Powiatu Opoczyńskiego, Wojska Polskiego oraz księża, kapelani wojskowi, druhowie z OSP w Poświętnem, ułani z grupy historyczno-rekonstrukcyjnej, a także uczniowie, niemal ze wszystkich szkół, które noszą im. mjr Hubala. Gminę Poświętne reprezentował wójt Michał Franas, natomiast Powiat Opoczyński wicestarosta Marcin Baranowski.

Miejsce organizacji spotkania na terenie lasów państwowych w pobliżu miejscowości Poręby nie jest przypadkowe, gdyż to właśnie tutaj Oddział Wydzielony Wojska Polskiego dowodzony przez mjr Hubala spędził wigilię i święta Bożego Narodzenia 1939 roku. Wówczas znajdowała się w tym miejscu leśniczówka Bielawy.

Uroczystości rozpoczęły się od krótkiej modlitwy. Następnie wszyscy zebrani podzielili się poświęconym opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia, a przy wydatnym udziale dzieci przystrojone zostały przygotowane na tą okazję choinki. Przy tej okazji zainteresowani mogli obejrzeć wystawę historycznego sprzętu wojskowego oraz uposażenia żołnierskiego.

Wójt Michał Franas wspólnie z Prezesem Jednostki OSP w Poświętnem podziękował m.in. Dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych w Radomiu - inicjatorowi tej uroczystości oraz przedstawicelom Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi za jej organizację. Wśród obecnych dzieci i młodzieży szkolnej nie zabrakło naszych uczniów z Brudzewic.

Po zakończonych uroczystościach na terenie Bielaw, wójt z wicestarostą opczyńskim wspólnie złożyli wiązanki przy szańcu majora Hubala w Anielinie.

 
Designed by Templatka.pl