Hubalowa wigilia PDF Drukuj Email

Wzorem lat ubiegłych w dniu 4 grudnia bieżącego roku na terenie gminy Poświętne odbyło się świąteczne spotkanie środowiska hubalczyków. Uczestniczyli w nim przedstawiciele: Lasów Państwowych, Gminy Poświętne, Wojska Polskiego oraz księża, kapelani wojskowi, druhowie z OSP w Poświętnem, uczniowie szkół im. mjr Hubala, a także ułani z grupy historyczno-rekonstrukcyjnej. Gminę Poświętne reprezentowała wicewójt Maria Grzybek.

Zgodnie z tradycją hubalowa wigilia miała miejsce na terenie lasów państwowych w pobliżu miejscowości Poręby, gdzie w 1939 roku partyzancki oddział wojska polskiego dowodzony przez mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” spędził w gajówce wigilię i święta Bożego Narodzenia.

Uroczystości rozpoczęły się od krótkiej modlitwy. Następnie wszyscy zebrani podzielili się poświęconym opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia, a dzieci przystroiły przygotowane na tą okazję choinki. Na wszystkich czekała rozgrzewająca żołnierska grochówka, którą przygotowali leśniczy z Nadleśnictwa Opoczno. W dalszej części uroczystości przeniosły się do miejscowości Anielin przed szaniec mjr Hubala.

Tam płk Marian Zach przedstawił historię działalności oddziału hubalczyków oraz okoliczności powstania szańca jego imienia, natomiast delegacje i przedstawiciele zebranych środowisk złożyli kwiaty i zapalili znicze. Całość zakończył występ wokalno-gitarowy w ramach, którego zaprezentowany został premierowy utwór poświęcony pamięci bohatersko poległego majora.

 
Designed by Templatka.pl