Darcie pierza w Studziannie PDF Drukuj Email

W minioną sobotę 21 listopada w świetlicy wiejskiej w Studziannie miało miejsce wyjątkowe spotkanie z historią i kulturą polskiej wsi. Z inicjatywy pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Studziannie odbyło się tradycyjne darcie pierza, które miało na celu nie tylko kultywowanie dzisiaj już lekko zapomnianego obyczaju, ale zarazem zaprezentowanie go najmłodszym mieszkańcom gminy – dzieciom i młodzieży. Jednym z uczestników tzw. pierzawki był Wójt Michał Franas, który na spotkanie przybył wraz z synem Frankiem.

Na imprezę, która rozpoczęła się o godz. 17 panie z KGW przygotowały wielki worek gęsich piór. W tradycyjnym „darciu” aktywnie uczestniczył Wójt. Nie zabrakło przy tym dawnych opowieści oraz ludowych pieśni.

Obok kultywowania tradycji spotkanie było również wspaniałą lekcją dawnej kultury dla przybyłych wraz z swoimi rodzicami i babciami dzieci oraz młodzieży. Oprócz nauki darcia pierza, śpiewu pieśni ludowych oraz zapoznania się z opowieściami prawdziwych świadków historii naszej wsi, najmłodsi mieszkańcy gminy uczestniczyli również w zajęciach plastycznych, których oczywistym motywem przewodnim były pióra.

Zabawy i śmiechu było co niemiara, a wszystko zakończyło się pysznym poczęstunkiem.

 
Designed by Templatka.pl