Odpust św. Michała połączony z V miedzynarodowym plenerem malarskim "Znane Nieznane" oraz tańcami i hulankami PDF Drukuj Email

Tegoroczne uroczystości odpustowe św. Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela w sanktuarium św. Rodziny i św. Filipa Nerii w Studziannie przyciągnęły – jak zawsze - ogromne tłumy pielgrzymów oraz zwiedzających. Obok tradycyjnych kramów i stoisk magnesem dla wszystkich przybyłych były imprezy towarzyszące czyli  wernisaż wystawy poplenerowej zorganizowany w ramach V międzynarodowego pleneru malarskiego "Znane Nieznane" oraz tańce i hulanki - potańcówka w rytmach muzyki ludowej. 

Swoistą tradycją odpustu św. Michała oraz jego nierozłącznymi elementami są bardzo liczne stoiska i kramy zlokalizowane wokół murów Bazyliki. Również i w tym roku można było podziwiać i zakupić: rękodzieła ludowe, antyki, obrazy, dewocjonalia,  smakołyki regionalne, zabawki dla dzieci oraz inne, czasami bardzo różne przedmioty. Nie zabrakło również największych atrakcji dla najmłodszych czyli zjeżdżalni, karuzeli, przejażdżek kucykami.

Jednak to nie wszystko co czekało na przybyłych mieszkańców i gości. Stowarzyszenie Piotrkowskich Artystów Plastyków wraz z Wójtem Gminy Poświętne przygotowali przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Poświętnem wernisaż wystawy poplenerowej „Znane Nieznane”. Podczas wystawy można było podziwiać obrazy będące efektem wielodniowego pleneru przedstawiające m.in. najbardziej urokliwe miejsca Gminy, w której zarówno dominują piękne obiekty sakralne, jak i krajobraz nadpilicznych miejscowości i pól.

W tym roku już po raz trzeci na drewnianym parkiecie ustawionym przy ulicy Szkolnej (tuż obok kościoła św. Anny) odbyły się tytułowe tańce i hulanki czyli potańcówka w rytmach muzyki ludowej. Imprezę otworzył Wójt Gminy Poświętne Michał Franas obok którego współorganizatorami przedsięwzięcia były Panie Justyna Jakubczyk Lassota i Paula Kinaszewska. Dzięki ich staraniom zagrały najlepsze okoliczne jak i przyjezdne kapele ludowe. Trwająca do późna zabawa, a także liczba wielbicieli tego rodzaju muzyki, którzy dali się porwać do tańca najlepiej świadczą o tym, że impreza ta wspaniale wpisała się w uroczystości odpustowe, a muzyka ludowa jest ciągle żywa i powinna być szeroko promowana.

Dziękujemy za stworzenie świetnej atmosfery i już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczne uroczystości odpustowe.

 
Designed by Templatka.pl