Wieczór Sobótkowy w Dębie PDF Drukuj Email

W dniu 20 czerwca 2015r. w Dębie odbył się „Wieczór Sobótkowy” zorganizowany przez Wójta Gminy Poświętne Michała Franasa, Gminny Ośrodek Kultury w Poświętnem oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Dębie.


Program obejmował m.in. obrzędy Nocy Świętojańskiej – rozpalanie tradycyjnego ogniska, puszczanie wianków, taniec panien wokół ogniska. Zgodnie z tradycją nie zabrakło śmiałków skaczących przez ognisko oraz konkurs na najładniejszy wianek. Barwny korowód z udziałem kapeli ludowej, śpiewających Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Dęby i pozostałych uczestników poprowadził Wójt Gminy Poświętne. Przemaszerował on z tradycyjnego miejsca puszczania wianków do świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się dalsza część wieczoru sobótkowego.

Uroczystość uświetnił brawurowy występ dzieci z Filii Szkoły Podstawowej w Brudzewicach i Dęby. Dzieci zebrały gromkie brawa za swój występ prezentując repertuar związany z obrzędami sobótkowymi oraz prezentując tańce ludowe. Następnie wystąpili artyści ludowi z Dęby z gośćmi z sąsiedniej Gminy.

Laur najładniejszego wianka zdobyła Magdalena Wiechecka z Dęby, której nagrodę wręczył Wójt Gminy Poświętne jako przewodniczący jury. Następnie wszystkich uczestników imprezy zaproszono do degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez KGW w Dębie, grilla i zabawy ludowej, która trwała do późnych godzin nocnych.

 

 

Więcej zdjęć w galerii.

 
Designed by Templatka.pl