"Twoja krew - Moje życie" PDF Drukuj Email

W dniu 17 maja 2015 r. w godz. 10.00 - 12.00 w budynku świetlicy wiejskiej w Studziannie zostanie zorganizowana akcja pobierania krwii w ramach prowadzonej przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) ogólnopolskiej kampanii społecznej "Twoja krew - Moje życie". Akcja skierowana jest do szerokiej grupy społecznej - honorowych dawców krwi, potencjalnych dawców oraz wszystkich osób, którym bliskie sercu jest propagowanie idei honorowego krwiodawstwa w Polsce. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym szczytnym przedsięwzięciu.

Aby zostać honorowym dawcą krwii należy: mieć skończone 18 lat i być w wieku nieprzekraczjącym 65 roku życia, ważyć więcej niż 50 kg, cieszyć się dobrym zdrowiem,  nie chorować na żółtaczkę lub kiłę oraz nie być po wykonanym w ciagu ostaniego półrocza zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innej części ciała. 

Krew należy do najpotężniejszych leków, jakimi dysponuje medycyna. Od wielu lat – a ostatnio coraz częściej, pojawiają się doniesienia o próbach wytworzenia tzw. „sztucznej krwi”. Jednak krytyczne oceny tych preparatów wykazują, że mają one złożoną budowę chemiczną oraz krótki okres utrzymywania się w krążeniu. I choć zmieniają się sposoby leczenia, udoskonalają się techniki pobierania, przetwarzania i przetaczania krwi, jej jedynym źródłem w dalszym ciągu jest zdrowy człowiek. A zatem – zorganizowane krwiodawstwo, oparte na współpracy oraz współdziałaniu transfuzjologii ze zdrowymi, uświadomionymi dawcami jest nadal niezmiernie ważne i potrzebne.

Więcej informacji na www.twojakrew.pl.

twojakrew

 
Designed by Templatka.pl