Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II PDF Drukuj Email
12_05-18 maja 2011r. Powiat Opoczyński przy pomocy gmin zorganizował pielgrzymkę do Krakowa, by wziąć udział w procesji i  Mszy św. będących ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II i Stanisława Kazimierczyka.
Na Skałce przy ołtarzu Trzech Tysiącleci została odprawiona Msza św., w której uczestniczyli - Episkopat Polski, biskupi z innych krajów, hierarchowie, prezydent Komorowski wraz z małżonką, przedstawiciele wszystkich stanów, stowarzyszeń, bractw i instytucji krakowskich, a także Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu Szpitalnego św. Łazarza oraz profesorowie, rektorzy wyższych uczelni. Powiat opoczyński reprezentował Starosta Opoczyński Jan Wieruszewski i około 600 kobiet w strojach ludowych. W krakowskich uroczystościach Gminę Poświętne reprezentował wójt Mieczysław Stępień, Przewodniczący Rady Gminy Stefan Kwaśniak, przedstawiciele Rady Gminy oraz Panie z  Kół Gospodyń Wiejskich w strojach ludowych.

12_05-2W procesji niesione były relikwie najważniejszych polskich świętych, m.in. patronów Polski św. Stanisława i św. Wojciecha. Podczas procesji z Wawelu na Skałkę po raz pierwszy niesiony był relikwiarz z krwią bł. Jana Pawła II oraz pastorał w formie krzyża, którego przez lata używał papież. Tradycja procesji z relikwiami św. Stanisława sięga średniowiecza. Pierwsza procesja odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku. W ciągu wieków utrwalił się zwyczaj przejścia z relikwiami Świętego w niedzielę po 8 maja, czyli w oktawę uroczystości patronalnej św. Stanisława.

 

12_05-3Uroczystej Mszy św. na Skałce przewodniczył kard. Camillo Ruini, były wikariusz papieski diecezji rzymskiej, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny papieża na poziomie diecezjalnym. Przed Mszą św. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz kard. Camillo Ruini położyli świece na ołtarzu przy relikwiach bł. Jana Pawła II i św. Stanisława Kazimierczyka. We wprowadzeniu do Mszy św. kard Stanisław Dziwisz wyraził wdzięczność papieżowi Benedyktowi XVI za beatyfikację Jana Pawła II. „Dziękujemy, że tak szybko spełniło się Santo Subito – wołanie całego narodu” – mówił. „Cieszymy się, że ogólnopolskie dziękczynienie przypadło w uroczystość św. Stanisława, którego Jan Paweł II był wielkim czcicielem i któremu poświęcił poemat 'Stanisław' – mówił kard. Dziwisz. Dodał, że tak jak św. Stanisław, podobnie Jan Paweł II przelał krew trzydzieści lat temu, 13 maja, na Placu św. Piotra. Hierarcha podkreślił, że Jan Paweł II obok św. Wojciech i św. Stanisława wyrasta na patrona polskiej wolności, która swój dojrzały wyraz powinna znajdywać w jedności i solidarności. Metropolita krakowski podziękował za udział w procesji i mszy św. opoczyńskim pielgrzymom. Przedstawiciele pielgrzymów opoczyńskich złożyli Dary Ołtarza – szaty liturgiczne, chleb, miód i owoce.
Po mszy św. uczestnicy Pielgrzymki przeszli z procesją na Wawel. Następnie odwiedzili  grób Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii.
Pielgrzymka zakończyła się wspólną modlitwą w Sanktuarium w Paradyżu.

12_05-4 12_05-512_05-615_5-5

 
Designed by Templatka.pl