KGW z gminy Poświętne na Ogólnopolskim Zjeździe w Licheniu PDF Drukuj Email

W minioną sobotę i niedzielę 8 - 9 września 2018 roku członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Dęby wspierane przez koleżanki z KGW Anielin i KGW Poświętne uczestniczyły w VIII Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich odbywający się w Licheniu. Panie z Dęby wspierane również przez współpracujących z nimi od wielu lat panów orkiestrantów wystąpiły w konkursie pieśni i muzyki ludowej, w którym zajęły wysokie piąte miejsce przy dziewiętnastu startujących zespołach i grupach folklorystycznych z całej Polski. To nie koniec sukcesów pań bowiem otrzymały również inne wyróżnienia…

Sobota była dniem prezentacji przybyłych na zjazd Kół Gospodyń Wiejskich podczas wielkiego festynu zorganizowanego nad Jeziorem Licheńskim. I tu panie z Dęby oprócz sukcesu w dziedzinie kultywowanej muzyki ludowej otrzymały również od organizatorów inne ważne wyróżnienia za przygotowane stoisko promocyjne. W swym namiocie członkinie KGW zaprezentowały autorskie prace rękodzielnicze jak również specjały tradycyjnej i regionalnej kuchni.

Drugi dzień zjazdu miał główne charakter uroczystości religijnych. Rozpoczął się przemarszem wszystkich uczestników wydarzenia z miejsca organizacji festynu folklorystycznego do bazyliki licheńskiej. Tam odbyła się uroczysta msza św. w intencji ludzi wsi i organizacji wiejskich. Miłym akcentem było wręczenie darów ołtarza przez panie z KGW Dęba wspólnie z przewodniczącym RG Poświętne Kazimierzem Wiecheckim. Mszę celebrował natomiast proboszcz parafii w Kraśnicy ks. Jacek Bajon.

To nie był jednak koniec miłych akcentów, bowiem panie z KGW wspierane przez orkiestrantów – Józefa Gąbińskiego, Czesława Koneckiego i Agnieszkę Matuszczak – wykonały przy pomniku św. Jana Pawła II stojącym przed bazyliką w Licheniu półgodzinny koncert pieśni maryjnych. Wykonywanym z wielkim wzruszeniem i zaangażowaniem utworom przysłuchiwali się licznie przybyli pielgrzymi obecni przed bazyliką, ale również księża (z proboszczem parafii w Kraśnicy ks. Jackiem Bajonem na czele), i przedstawiciele gminy Poświętne - przewodniczący RG Poświętne Kazimierz Wiechecki i dyrektor GOK w Poświętnem Łukasz Glimasiński. Niedzielne uroczystości zakończyły się wspólnym obiadem.

 
Designed by Templatka.pl