Aktywny i twórczy senior w Gminie Poświętne PDF Drukuj Email

Dokładnie taką nazwę nosi realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Poświętnem projekt kulturalny mający na celu pobudzenie aktywności, kreatywności oraz wspólnej integracji grupy seniorów z nadpilicznego samorządu. Inicjatywa jest realizowana przy dofinansowaniu ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach programu Współorganizacji Projektów Kulturalnych na Terenie Województwa Łódzkiego 2018 oraz Przystanku 60+.

Od początku września grupa seniorów z Gminy Poświętne miała możliwość uczestniczenia w czterech różnotematycznych spotkaniach warsztatowych, które dotyczyły m.in. rękodzieła ludowego. I tak całość rozpoczęła się od warsztatów wykonywania ozdób ze sznurka i surowców naturalnych co okazało się dla wszystkich bardzo ciekawym zagadnieniem. Dwa kolejne spotkania zorganizowane w Gminnym Ośrodku Kultury w  Poświętnem związane był z garncarstwem tradycyjnym oraz wikliniarstwem. Tym samym uczestnicy projektu zyskali możliwość zapoznania się z tajnikami wyrabiania glinianych naczyń, a także wiklinowych koszyków i tac. Ostatnie ze spotkań odbyło się w Muzeum Regionalnym w Opocznie, gdzie w pierwszej kolejności nastąpiło zwiedzanie wystaw stałych jak i czasowych. Szczególną uwagę zwróciły eksponaty związane z rytuałem życia codziennego dawnej wsi opoczyńskiej. Jednak i tu również nie obyło się bez zajęć warsztatowych. Uczestnicy przy pomocy i wsparciu doświadczonych twórczyń ludowych wykonali autorskie wycinanki opoczyńskie.

Podsumowanie projektu nastąpi w dniu 30 września 2018 r. o godz. 14 w parku św. Marka podczas innego interesującego wydarzenia jakim są. „Tańce Hulanki na dechach”. W ramach takowego podsumowania przygotowana zostanie wystawa prac seniorów zrealizowanych w trakcie projektu.

 
Designed by Templatka.pl