III Festiwal Pieroga w Anielinie - relacja PDF Drukuj Email

Za nami trzecia edycja Festiwalu Pieroga, który odbył się w minioną sobotę 21 lipca 2018 r. przy świetlicy wiejskiej w Anielinie. Wydarzenie z roku na rok zyskuje wielu nowych uczestników i sympatyków o czym świadczą licznie przybyli mieszkańcy oraz goście. Spotkaniu w Anielinie towarzyszyła rodzinna i piknikowa atmosfera wypełniona występami artystycznymi, wieloma atrakcjami dla dzieci oraz oczywiście degustacją pierogów w różnych odsłonach smakowych. Głównymi Organizatorami wydarzenia byli: wójt Gminy Poświętne Michał Franas, sołtys Wsi Anielin, Koło Gospodyń Wiejskich w Anielinie, Fundacja „Ostoja” z Opoczna oraz Gminny Ośrodek Kultury w Poświętnem.

Wydarzenie rozpoczęło się tuż po godz. 17. Wszystkich przybyłych tego dnia do Anielina powitał wójt Michał Franas. Wśród gości znaleźli się m.in.: wicemarszałek Województwa Łódzkiego Artur Bagieński, wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii Włodzimierz Skorupski, proboszcz Parafii w Studziannie ks. Jerzy Cedrowski, radni Rady Gminy Poświętne na czele z przewodniczącym Kazimierzem Wiecheckim, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Opocznie Grzegorz Fiderek, przedstawiciel Niezależnego Bloku Samorządowego w Opocznie Dariusz Kosno, prezes Stowarzyszenia "Pokolenia" z Opoczna Kazimierz Bugaj, prezes Stowarrzyszenia "Poświętne - Nakręcona Gmina" Wojciech Jaskuła, sołtysi z terenu gminy Poświętne oraz przedstawiciele lokalnych mediów. W trakcie powitania odczytany został także list dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi pani Anny Mroczek skierowany do organizatorów i uczestików Festiwalu.

Po powitaniu gości w przygotowanym programie artystycznym wystąpili pracownicy i podopieczni Fundacji „Ostoja” z Opoczna, a także reprezentantki KGW Anielin. Nie zabrakło występów wokalnych, jak również prezentacji tradycyjnego tańca ludowego w wykonaniu zespołu „Jutrzenka” działającego przy fundacji. Wielkie wrażenie na wszystkich zrobiła również niezwykle bogata w barwy sceniczne oraz przesłanie pantomima pt. „Człowiek i przyroda” w wykonaniu podopiecznych fundacji.

Był to przedsmak przed głównym punktem wydarzenia tj. rozstrzygnięcia konkursu na najlepsze pierogi skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Poświętne. Komisja w składzie: Agnieszka Sobol (prezes fundacji „Ostoja”), Artur Bagieński (wicemarszałek Województwa Łódzkiego), Michał Franas (wójt Gminy Poświętne), Paweł Kępski (przedstawiciel Stowarzyszenia „Niezależny Blok Samorządowy” z Opoczna) oraz Tadeusz Wojciechowski (wójt Gminy Sławno) miała za zadanie wybrać najlepszą z przygotowanych propozycji kulinarnych. Panie przygotowały na konkurs łącznie 12 wersji pierogów. Najlepsze okazały się te przygotowane przez KGW Studzianna. Zwycięską propozycję stanowiły dwa rodzaje pierogów: z kaszą jaglaną, żurawiną i rodzynkami; z kapustą, mięsem .i grzybami. Kolejne miejsca zajęły panie z KGW Anielin oraz KGW Poświętne. Zwycięscy jak i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz bony finansowe ufundowane przez wójta Michała Franasa.

W dalszej części dominowała dobra zabawa związana z wspólną degustacją różnych pierogów wśród, których były tradycyjne: z kapustą i grzybami, mięsem, czy pierogi ruskie. Nie zabrakło jednak w zupełności nowych wersji tego dania jak np. pierogi z borówką amerykańską, kurczakiem, ze szpinakiem, jabłkiem i cynamonem, kurkami, łososiem. W ogólności na wszystkich uczestników czekało tego dnia ponad 4000 pierogów.

Po wspólnej degustacji przyszedł czas na zabawę taneczną z zespołem „Foxx”. Oprócz atrakcji dla dorosłych również na najmłodszych czekało wiele niespodzianek jak np. malowanie twarzy, darmowe karuzele i zjeżdżalnie, wykonywanie prac plastycznych. Wszyscy mogli też podziwiać prace podopiecznych Fundacji „Ostoja”na specjalnie zorganizowanym stoisku. Inna atrakcją był konkurs plastyczny na logo Festiwalu, w którym nagrodzeni zostali wszyscy jego uczestnicy.

Festiwal powstał z wspólnej inicjatywy wójta Michała Franasa oraz mieszkańców wsi Anielin – na czele z sołtysem Piotrem Kaczmarczykiem i miejscowym KGW.

Sponsorami tegorocznej edycji byli: Stowarzyszenie „Niezależny Blok Samorządowy” z Opoczna, Gmina Poświętne, Fundacja Siostry Klaryski Stanisławy z Opoczna, Centrum Kształcenia Ustawicznego „Perfekt” z Końskich, Ośrodek Szkoleniowy „Fortuna” z Tomaszowa Mazowieckiego, Stowarzyszenie „Poświętne – Nakręcona Gmina”.


DSC


 
Designed by Templatka.pl